Segrar i seriespelet i Stockholm!

Det blev ytterligare ett antal segrar i Seriespelet i Stockholm i helgen. Skellefteås första lag som spelade på Gärdets Squash-hall under lördagen mötte Iksu och Västerås i Division 3 Norra. Rehan Javed, Filip Hultman och Albin Kaiding vann enkelt mot sina motståndare med 3-0, inga gameförluster! Laget leder serien överlägset och är förmodligen redan nu klara seriesegrare trots att det återstår tre omgångar.

Andralaget i Division 4 med Emil Lundström, Edvard Schönfeldt och Filip Mikaelsson spelade i Enskede där dom mötte Örebro och Linköping. Dom hade det betydligt tuffare men kunde vinna bägge lagmatcherna med 2-1. Det var dock inga lätta segrar då alla killarna fick sträcka ut då många av matcherna gick till skiljegames. Andralaget befäste därmed sin serieledning och bör ha en bra chans till slutsegern.

Se resultat med tabell nedan.


Edvard Schönfeldt  tvåa i andralaget!


Skellefteå.s första lag Filip Hultman, Rehan Javed och Albin Kaiding

 

Skellefteå.s första lag spelar på Gärdets Squashall i division 3, där dom möter Iksu och Stockholm. Rehan Javed spelar etta och Filip Hultman tvåa tredjesingeln tar Albin Kaiding hand om, det är ett mycket starkt lag som skulle kunna hävda sig bra även i dom högre divisionerna. Skellefteå 1 leder serien i överlägsen stil.

Klubbens andralag spelar division 4 i Enskede på Söndag. Dom möter Örebro och Linköping. I laget spelar Emil Lundström etta, Edvard Schönfeldt tvåa och Filip Mikaelsson trea. Även klubbens andralag leder serien i överlägsen stil.

 

 

Här finns en länk till fortlöpande resultat

Kommentarer :

  1. Inga kommentarer har lagts till än. Bli den första att kommentera!
Lägg till en kommentar : OK